Uzun yaşamın 10 kuralı

Sağlıklı beslenmenin sanıldığı kadar zor olmadığını belirten beslenme uzmanlarına göre altın kural; beyaz un, tuz, şeker ve yağ içeren besinlerin daha az ve kontrollü alınması.Sağlıklı bir yaşam için ince kalmanın önemli olduğunu belirten Uluslararası Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut, “Vücuda aldığımız kaloriden, daha azını yaktığımızda, bu otomatik olarak yağ hücresine dönüşüyor. Aşırı kilolu olma durumu da kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, karaciğer yağlanması, bazı kanser türleri diyabete neden oluyor” dedi.

Bu nedenle şekerli, tuzlu, yağlı ve beyaz un ile yapılan gıdalardan olabildiğince uzak durmakta fayda olduğunu belirten Bulut, sağlıklı ve uzun yaşamak için dikkat edilecek beslenme kurallarını 10 başlık altında topluyor. İşte o öneriler:

1) Uyandığınızda, 1 saat içinde kahvaltı yapın: Sabah uyandıktan sonra, 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız. Peynir, domates, salatalık, zeytin, 2 yumurta beyazına 1 yumurta sarısı (az yağda pişirilmeli), kepek veya çavdar ekmeğinden oluşan zengin içerikli ve güçlü bir kahvaltı ile güne başlayın. Metabolizma hızı açısından ve kahvenin barındırdığı birçok fayda nedeniyle, kahve içmek unutulmamalıdır.

2) Her gün en az 10 porsiyon sebze ve meyve tüketin: Günde 10 porsiyon, sebze ve meyve tüketmelisiniz. Meyveleri, sıkarak suyunu içmek yerine, sadece meyve olarak yemek daha sağlıklıdır. Mevsimine göre, tüm sebzeleri alın. Pişireceğiniz yemeğin, aşırı yağlı ve tuzlu olmamasına dikkat edin. Brokoli gibi bazı sebzeleri, buharda pişirerek yemenizde fayda var. Öğün aralarında, açlık hissettiğinizde ise, meyve yiyin. Sabah ve akşam yemeğinde, sebze yemeği ve salata ağırlıklı beslenme modelini benimseyin.

3) Her gün en az 1 kâse tam tahıl ve baklagil tüketin: Tam tahıllı besin tüketiminin, erken ölüm oranını yüzde 15 ile yüzde 25 oranında azalttığı düşünülmektedir. Araştırmacılar, bir hafta boyunca 6 veya daha fazla porsiyon tam tahıl tüketen bireylerin arterlerinde, daha az tahıl tüketenlere oranla daha az plak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda sofa fasulyesi, nohut, mercimek gibi baklagiller lif açısından zengindir. Lifler, sindirim sistemindeki kolesterolle ilişkilidir.

4) Öğle ve akşam öğünlerinde, genellikle…Devamını Okuyun

Kaynak: ntvmsnbc

Sayfa, Hasan Sabri Kayaoğlu tarafından hazırlanmıştır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code