Sağlığınız İçin Burundan Nefes Alın

Sağlıklı bir yaşam için burundan nefes almanın önemi var. Nefes almada burun yerine ağzını kullananlarda ağız ve dişte başta olmak üzere birçok hastalık görülüyor. Ağızdan nefes alanların dudaklarında çatlaklık, diş etlerinde gerilemeler ve dillerinde kuruluklar oluşabiliyor. Uzmanlar

burundan nefes alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

Sağlıklı bir yaşamın temelinde düzenli nefes almak yatıyor. Bireylerin bazen doğru kabul ettiği bilgiler de uzmanlarca yanlış olarak değerlendirilebiliyor. Sağlıklı yaşamın temeli sayılan nefes alma eylemi yanlış yapıldığında insan sağlığına yarar yerine zararlar verebiliyor. Nefes almak için burun yerine ağzını kullananlarda fiziksel hastalıklarda görülüyor. Dudaklarda çatlamalar, diş etlerinde gerilemeler, gülümsemede diş etlerinin görünmesi, bademcik ve geniz büyümesi ağızdan nefes almanın insanda bıraktığı olumsuz etkilerden bir kaçı. Burun yerine ağızdan nefes alanlarda yüzde 46 bademcik ve geniz büyümesi, yüzde 17 alerji ve alerjik burun tıkanıklığı, yüzde 14 burun içindeki kemiklerin sağa ya da sola eğik olması ve uyku anında sıçrayarak uyanma gibi farklı hastalıklar görülebiliyor. Ağızdan nefes almak, bireylerde yalnızca fiziksel etkide bulunmuyor, uyku düzensizliği de getiriyor. Uyku sırasında ağızdan nefes almak başta horlama olmak üzere nefes durmalarına neden oluyor ve bu şekilde bireylerde uyku düzeni bozuluyor. Yapılan araştırmalarla ortaya konulan sonuçlarda oldukça dikkat çekici. Uykusunu düzenli alamayan bireyler devamlı bitkin, yorgun, halsiz ve asabi oluyor.

Ağızdan nefes almak yalnızca yetişkinler için tehlike oluşturmuyor. Uzmanlar, bu tehlikenin gelişim evresindeki çocuklar için de ciddi bir risk taşıdığını belirtiyor. Ağızdan nefes alan çocuklarda gelişim geriliği, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve akciğer enfeksiyonları ortaya çıkıyor.

Ağızdan nefes almayı alışkanlık haline getiren kişilerin burunlarında mutlaka Devamını Oku…

Sayfa, Hasan Sabri Kayaoğlu tarafından hazırlanmıştır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code