Gençler SMS İle Sosyal Medya’ya Meydan Okuyor

Pew Internet & American Life Project’in yapmış olduğu araştırmalara göre gençler arasındaki günlük mesaj oranı geçmiş yıllara oranla oldukça yükseldi. Beklenenin aksine sosyal medyayla birlikte kısa mesaj popülaritesini yitirmedi. Bu araştırmaya göre gençler eskisinden de daha çok SMS gönderiyor. İki yıl önceki verilerle kıyaslandığında gençlerin günde ortalama 10 adet daha fazla mesaj gönderdiği görülüyor. 2011 yılının Nisan ve Temmuz aylarında 3 aşamaya bölünerek gerçekleştirilen araştırmalara 12-17 yaş arası 800 genç ve 12-19 yaşlarındaki odak grubunu oluşturan 57 kişi katıldı.

Gençlerin mesaj gönderme ve alma sayısı 2009 yılında 50 civarındayken günümüzde bu rakam 60’a yükseldi.

Yükseliş 14 -17 yaş arasında artmaya devam ediyor. İki yıl önce ortalama 60 mesaj gönderen gençler günümüzde çıtayı 100 mesaja kadar çıkarıyor.

En çok mesajlaşan grup ise kızlardan oluşuyor. Erkekler günde ortalama 50 mesaj atarken kızlar 100 mesaj atıyor. Yine de erkeklerde iki yıl öncesine göre bir artış söz konusu. 2009 yılında erkekler günde 30 mesaj atarken artık ortalama 80 mesaj gönderiyorlar.

Bütün katılımcılar göz önüne alındığında ise ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde:
gençlerin %75’i aktif olarak mesajlaşıyor ve her dört gençten birinde akıllı telefon olmasına rağmen sesli aramaların sayısı oldukça düşük.

Gençler, diğer insanlarla nasıl iletişim kurdukları sorusuna genelde “mesaj” şeklinde yanıt veriyor.
Araştırmaya katılan 799 gencin yüzde 77’si, bir cep telefonuna sahip olduğunu dile getiriyor. 2004 yılında bu oran yüzde 44’tü.

Mesajlaşmanın gençler arasındaki en popüler iletişim şekli olduğu su götürmez bir gerçek. Bu yüzden %61’i her gün mesajlaşırken sadece %39’u gündelik bir düzenle telefon konuşması yapıyor.

Sosyal ağlar üzerinden mesajlaşma oranı ise henüz %29’larda.
Tüm teknolojik araçlara rağmen gençlerin %35’i okul dışındaki zamanlarda da yüz yüze gelerek sosyalleşmeyi tercih ediyor.
Gençlerin iletişiminde en zayıf halka ise %6’lık oranla e-posta oluyor.


– Araştırmanın detayları için Bkz.: Methodology

– Sayfa, Hasan Sabri Kayaoğlu tarafından Pew Internet’in  Teens, Smartphones & Texting  başlıklı araştırma yazısı tercüme edilerek hazırlanmıştır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code