Fazla Vitamin Hapı Kullanmak Kanser Yapabiliyor

Meyve tüketemeyen bireyler, bu açığı vitamin haplarıyla kapatmaya çalışıyor… Ancak uzmanlar, aşırı tüketimin kansere yol açabileceği, hatta öldürebileceği konusunda uyarıyor. Amerikan Kanser Derneği ilk defa 2004’te Amerikan toplumunun sağlıklı yaşamın gerisinde olduğunu belirterek, sağlıklı yaşam için ortak bir beslenme önerisi yayınlamıştı. Beslenme düzeninin tam tahıllı taneli tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerin çoğunlukta bulunduğu beslenme şeklinin yararlı olduğunu bildirmişti. 2012’de Amerikan Diyet Akademisi’nin raporunda ise ABD ve diğer ülkelerde az yeme ve sebze-meyve tüketiminin hedeflenen düzeye çıkamadıkları görüldü. Bunun nedeni olarak insanların taze sebze ve meyve yerine geçtiği inanılan multivitamin hapları çok fazla şekilde tüketildiği Amerikan İlaç Birimi’nce  rapor edildi.

Fazla vitamin kanser yapabiliyor mu?

Hiçbir hap doğal besinin yerini tutamıyor. ABD’de koruyucu hekimlik çalışma grubu kanser ve kalp hastalıklarından korunmak için A, C, E ve folik asit vitaminlerinin düzenli ve yüksek dozda hap şeklinde kullanıldığını belirtiyor. Avrupa Sağlık Komisyonu da birçok vitaminin toplumda yaygın ve gelişi güzel kullandığını raporluyor. Ancak beslenme araştırmalarından kanıta dayalı veriler bu vitaminler ile ilgili masum görünecek sonuçlar vermiyor. Mesela A vitamini haplarını yüksek dozda kullanan bireylerde kanseri engellemediği hatta akciğer kanserine yatkınlığı arttırdığı bildiriliyor.

Hatta E vitamini haplarını düzenli kullanan bireylerde buna bağlı ölümlerin bile olabileceği belirtiliyor. Amerikan Kanser Konseyi en son bildirgesinde kanserden korunmak için günde en az altı porsiyon taze sebzenin çiğ olarak ve iyice yıkanarak yenmesini öneriyor. Sebze olarak pırasa, tatlı patates, karnabahar, kuşkonmaz, kırmızı soğan, sarımsak, bezelye, yer elması, havuç ve lahana çeşitlerine öncelik vermenin etkin bir vücut savunması sağladığını da açıklıyor. Ayrıca meyveleri kabuklu ve günde en az iki porsiyon yemek gerektiğini de ekliyor.

Sayfa, Hasan Sabri Kayaoğlu tarafından “Amerikan Kanser Derneği” yazısında yer alan bilgilerin tercümesi suretiyle hazırlanmıştır…

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Yaşlıları Bekleyen Tehlikeler
Sağlık Bakanlığı verilerine göre kalça ve omurga kırıkları, Türkiye'...
Süt Yerine Kullanılan Diğer İçecekler Gençlerde Kırık Riskini Arttırıyor
Gençlik çağında süt tüketiminin azalması ve sütün yerini alan diğer ...
Hakkında Bilinmesi Gerekenler" style=" background: transparent url(https://www.ardalara.net/wp-content/plugins/related-posts-thumbnails/img/default.png) no-repeat scroll 0% 0%; width: 150px; height: 150px; ">
Çocuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Çocuk Sevgiyi Çevreden Değil Aileden Almalı Çocuk gelişim uzmanı Öz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code