Newton’un Denge Topları

newton un toplarıSevgili çocuklar, aşağıdaki oyunda, meşhur fizikçi Isaac Newton’un adı verilen bir oyun oynayacaksınız. Önce Isaac Newton kimdir, öğrenmek için buraya tıklayın. Oyunda, Newton’un 17. yüzyılda yazdığı Principia’da bahsettiği denge kanunlarını uygulamalı bir şekilde görebileceksiniz.  Denge toplarının her birine tıkladığınızda, diğer toplarla olan hareketlerini izlemeye doyamayacaksınız. Ayrıca, oyunun sonunda yer alan, Denge Topları‘nın nasıl çalıştığını açıklayan bölümü de okumayı ihmal etmeyin.

Bu oyunda; aşağı sarkan soldaki topa dokunduğunuzda, toplarda bir sallanma hareketi başlayacak ve topların seslerinde hem eşit hem de zıt bir tepki oluştuğunu duyabileceksiniz. Her topa ayrı ayrı da vurabiliyorsunuz. Bu durumda ise daha farklı hareket ve sesler duyacaksınız.

Bu güzel oyunu oynamaya başlayın…

Newton’un  Denge Toplarını Çalın


Newton’un Denge Topları Nasıl Çalışıyor?

Beş adet çelik top  bir düzeneğe bağlı. En dıştaki topu çekip bıraktığınızda, bu topun kazandığı hız, diğer toplara çarptığı anda o  toplara da geçiyor.

Aradaki üç top, kazandıkları bu hızı en dıştaki topa iletiyor. Ancak bu esnada hareketsiz kalıyor. En dıştaki top, bu hızı aktaracak başka bir top olmadığı için havaya kalkıyor.

Bu hızla yine yanındaki topa çarptığında, aynı hareket ters yönde yine gerçekleşiyor.

Bu çelik toplar  birbirlerine çarptıkları anda çok az hız kaybediyorlar. Bu nedenle toplar uzun süre bu hareketliliklerini koruyorlar.


Sayfa, Hasan Sabri Kayaoğlu tarafından hazırlanmıştır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code